niedziela, 30 maja 2021

Bajgle orkiszowe z makiem i sezamem

Bajgiel był wypiekany w Polsce już w XVII wieku przez społeczność żydowską. Powstał prawdopodobnie w Krakowie. Jak podają stare źródła dawano je kobiecie po urodzeniu dziecka. Obecnie bajgle chyba najpopularniejsze są w Nowym Jorku gdzie właśnie emigranci żydowscy je rozpowszechnili. Jest to idealna przekąska, którą możemy zabrać ze sobą do szkoły czy pracy. Zjeść w formie kanapki lub nawet samego:)

Składniki:

  • 500g mąki pszennej lub jasnej orkiszowej (u mnie typ 630)
  • 10g cukru
  • 20g świeżych drożdży
  • 320 ml letniej wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 1 jajko do posmarowania wierzchu
  • nasiona sezamu i maku do posypania wierzchu

W letniej wodzie rozpuścić drożdże z cukrem. Dodać mąkę (ok.5 łyżek) aż rozczyn będzie miał gęstość kwaśnej śmietany. Przykryć miskę i odstawić na 20 minut do wyrośnięcia. Do dużej miski wsypać resztę mąki. Dodać sól, wymieszać. Wlać wyrośnięty rozczyn. Wyrabiać ciasto ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem przez ok. 10 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Miskę posmarować olejem i włożyć wyrobione ciasto. Odstawić do wyrośnięcia na 1-1,5 godziny aż podwoi objętość. Po tym czasie wyłożyć ciasto na stolnicę, podzielić na osiem części (ok.90g każda). Uformować okrągłą bułkę. Przykryć i zostawić na 20 minut. W dużym garnku zagotować wodę. Piekarnik wstawić na 180 stopni.

 

 


 Kciuk zanurzyć w mące i zrobić dziurkę w każdej bułce. Kręcić nią chwile aż się powiększy na 2-3 cm. Do gotującej się wody wrzucać po 2-3 bajgle i gotować po 1 minucie z każdej strony. Wyjąć łyżką cedzakową na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Każdą bułkę posmarować rozmąconym jajkiem i posypać obficie sezamem i makiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 20-25 minut. Ostudzić na kuchennej kratce.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz